Kostolík svätého Michala Archanjela v Dražovciach

Autor: Branislav Bajus | 26.12.2012 o 21:17 | (upravené 26.12.2012 o 22:16) Karma článku: 10,02 | Prečítané:  820x

Kto má rád historické architektonické pamiatky staré tisíc rokov, nemusí chodiť ďaleko. Jednu takú poznám aj u nás na Slovensku. Nachádza sa len kúsok od Nitry na výbežku pohoria Tribeč. Ocitáte sa na malebnom mieste, ktoré očarí každého. Je to skromné miesto a dýcha hlbokou históriou. Vrelo odporúčam navštíviť zaľúbeným párom, ale i rodinkám s deťmi, ale pozor na výšku, možné pošmyknutie, nepozornosť a pád z vyvýšeniny dole...

Kostolík v DražovciachKostolík v DražovciachBranislav Bajus

S priateľkou sme sa vybrali autom do Nitry, ale po čom som najviac túžil, bolo vidieť a pokochať sa známym kostolíkom v Dražovciach. Nejeden Slovák si pamätá vyobrazenie siluety spomínanej pamiatky na slovenskej 50-korunáčke, ktorá bola znázornená na zadnej strane bankovky.

004.jpg

Kostol bol vystavaný v románskom slohu už v prvej polovici 11. storočia, takže má veľkú kultúrnu a historickú hodnotu. Celá stavba má vo svojich múroch základ ešte zo staršej stavby na tomto mieste, čo bolo veľkomoravské hradisko.

Celková dĺžka kostola je 10 metrov, pričom vnútorná dĺžka lode je 6,3 m a šírka 4,36 m. Kostol bol zasvätený svätému Michalovi Archanjelovi. Bohoslužby sa v ňom vykonávajú len raz ročne, 29. septembra na sviatok sv. Michala. Pri našej návšteve sme vystihli sychravé jesenné počasie a už sa aj pomaly stmievalo, takže sme boli radi, že sme to nakoniec stihli ešte za vidna.

IMG_9047.JPG

IMG_9048.JPG

IMG_9052.JPG

Menší problém sme mali hneď na začiatku, keď sme sa potrebovali dostať k stavbe. Síce ju z dediny krásne vidieť, ale nikde nie sú žiadne smerové tabule, ktoré by nás naviedli k cieľu. Museli sme sa pýtať domácich v obci, ktorí nám ukázali cestu.

Vedie cez stred obce, ktorá pokračuje lesom k pohoriu Tribeč. Nakoniec po pár minútach jazdy treba zastaviť auto pri rampe, za ktorou už musíte kráčať pešo. Po necelých 5-10 minútach kľudnej pešej chôdze zbadáte nádherné dielo.

IMG_9053.JPG

IMG_9054.JPG

Z kostolíka je vraj pekný výhľad na Nitru, ale aj celé okolie. Podľa miestnych zdrojov je miesto v noci osvetlené reflektormi, takže si vieme predstaviť aké to môže byť krásne. Podotýkam, že možný výhľad na kostolík je aj zdola zo štátnej cesty 593 smerom na Lefantovce, resp. Podhorany.

IMG_9056.JPG

IMG_9057.JPG

Lokalizácia kostolíka a obce Dražovce (okres Nitra):

001.jpg

002.jpg

003.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?