Fanatizmus smútku v KĽDR

Autor: Branislav Bajus | 28.12.2011 o 9:10 | (upravené 28.12.2011 o 10:28) Karma článku: 3,43 | Prečítané:  705x

Dňa 17. decembra 2011 svet opustil nenávidený aj milovaný diktátor Kim Čong-Il. Severokórejci sa utápajú v slzách, i keď tie slzy veľmi nevidieť. Čo skutočne znamená smrť tohto vodcu pre Severnú Kóreu?

Severná Kórea (KĽDR)Severná Kórea (KĽDR)www.topnews.in

Krajina, ktorá je totálne izolovaná od okolitého sveta, prežíva tieto dni ako keby nastala katastrofa. Ľudia v uliciach hlavného mesta Pchjongjang plačú, nariekajú, búchajú do zeme a na kamere poznať ako keby im zomrel niekto najbližší z rodiny. Je to však len nútené divadlo alebo úprimný plač??? Bol Kim Čong-Il naozaj tak veľmi obľúbený?

Ktovie. Hlavné je, že sa reálne smúti podľa interných pravidiel severokórejského režimu... Kim Čong-Il vládol vo svojej krajine od roku 1994, kedy v najvyššej funkcii vystriedal svojho otca Kim Ir-Sena. Odvtedy si asi málokto z domácich pripúšťal myšlienku, že vodca môže tak nečakane skonať. Toto vari nikto nečakal, ale stalo sa. Aj o mieste jeho smrti sa špekulovalo. Najskôr oficiálne štátne médiá tvrdili, že Kim Čong-Il zomrel vo vlaku, neskôr sa polemizovalo o inom mieste. Jedno je však už isté. Nebohého diktátora nahradí jeho 27-ročný syn Kim Čong-Un, ktorý nemá priveľa politických skúseností.

Okolitý demokratický svet verí, že jedna z posledných komunistických bášt postupne zmierni svoj prísny režim a aspoň sčasti sa otvorí obchodným partnerom. Veď aj na Kube sa po nástupe Raúla Castra veľa zmenilo. Kubánci môžu po 50 rokoch cestovať do zahraničia bez akýchkoľvek cestovných obmedzení, i keď väčšina obyvateľov na to jednoducho nemá dostatok finančných prostriedkov.

V Severnej Kórei je to ekonomicky ešte o čosi ťažšie, hospodárske sankcie a embargá pretrvávajú a budúcnosť je absolútne neistá.  Krajina je závislá na ekonomickej pomoci od svojich veľkých partnerov Číny a Ruska. Priemerná mesačná mzda je asi o polovicu nižšia než v Číne. To by mohlo byť i veľké lákadlo pre budúcich potenciálnych zahraničných investorov, pre ktorých by investícia nebola nemožná, ale bolo by potrebné dodržiavať striktné pravidlá ako napríklad zákaz vstupu na územie s mobilom, či videokamerou.

Každopádne svet bude pozorne sledovať najbližší vývoj v komunistickej krajine. Nie som veľký optimista v súvislosti so zmenou režimu, resp. iným smerovaním štátu alebo možnej revolúcie podobnej u nás v niekdajšom Československu. Severná Kórea bude zrejme ešte dlhé roky šedou machuľou v Ázii a nič sa na tom nezmení...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy


Už ste čítali?